32-652 Bulowice, ul. Krakowska 8

Jak zrobić prosty remont kuchni?

Jednym z pierwszych miejsc, które oglądamy każdego ranka po przebudzeniu jest kuchnia, w której parzymy świeżą kawę, przygotowujemy śniadanie, kanapki dla dzieci itd. Czy zdarza się wam z westchnieniem spoglądać na ściany, meble, sprzęt i myśleć: „Przydałoby się zrobić remont”. Jednak słowo remont wiąże się na ogół z dużymi kosztami, nakładem pracy i wszechobecnym bałaganem… może jednak nie w tym roku? Jeśli chcieliby Państwo odświeżyć wygląd swojej kuchni, postaramy się doradzić, jak zrobić prosty remont bez wydawania fortuny i zamykania kuchni na długie tygodnie.

Trójkąt roboczy

Przede wszystkim należy spojrzeć krytycznym okiem na funkcjonalność kuchni. Architekci wnętrz zalecają projektowanie kuchni na zasadzie trójkąta roboczego, w którego rogach powinna znaleźć się lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Takie rozwiązanie ma ułatwić i przyspieszyć poruszanie się po kuchni, gdyż najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie przemywamy je pod bieżącą wodą, by poddać je obróbce termicznej. Może zdarzyć się, że nie jesteśmy w stanie przearanżować naszej kuchni, choć warto spojrzeć na nią krytycznym okiem i pomyśleć co możemy zrobić, by ułatwić sobie proces przygotowywania posiłków.

Kuć czy nie kuć?

Remont kuchni wiąże się na ogół z kuciem i wymianą płytek. W prostym remoncie kuchennym możemy zrezygnować z wymiany płytek, zwłaszcza jeśli nie chcemy hałasu, brudu i kurzu unoszącego się w całym domu. Niekiedy praktykuje się kładzenie nowych płytek na stare, by przyspieszyć prace i uniknąć bałaganu, jednak jeśli płytki nie są w złym stanie lepiej odłożyć ich wymianę na kiedy indziej.

Ścienne podboje

Ściany w kuchni można przemalować, by nadać im nowego, odświeżonego wyglądu. Malowanie nie jest na ogół trudną, kosztowną ani czasochłonną czynnością, a zdecydowanie poprawi odbiór wnętrza. Jeśli macie problem z brudzącą się ścianą nad kuchenką, dobrze jest przemyśleć założenie w tym miejscu paneli szklanych. Panele nie tylko ochronią ścianę przed brudem i wilgocią, ale przede wszystkim nadadzą kuchni nowoczesnego i wyrazistego wyglądu. Warto wiedzieć o tym, że szkło jest bardzo modnym elementem w aranżacji wnętrz.

Nowe meble

Wymiana mebli kuchennych na nowe może być bardzo kosztowna, osiągając wymiary od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli nie chcemy wydawać sporych sum, warto rozważyć odświeżenie wyglądu starych szafek. Przede wszystkim należy naprawić niedomykające się lub wiszące drzwiczki oraz pomyśleć nad wymianą uchwytów. Poza tym na rynku można znaleźć niedrogie folie lub okleiny imitujące drewno, kamień czy o jednolitej barwie, które nadadzą kuchni nowego wyglądu. Jeśli martwimy się stanem naszych blatów, które są brudne lub porysowane, lepiej będzie je po prostu wymienić na nowe.

Detal zmienia wszystko

Najważniejsze są tak naprawdę detale. Warto zainwestować w nowoczesne dodatki takie jak relingi, na których umieszcza się akcesoria i przybory kuchenne. Dobrym pomysłem jest kupienie kilku wazonów w tym samym kolorze lub specjalnych dodatków do kuchni, które będą stanowiły interesujący akcent kolorystyczny. Jeśli dysponujecie znaczną ilością miejsca, możecie pokusić się o urządzenie w kuchni małej biblioteczki na książki kucharskie, które nadadzą jej profesjonalnego wyglądu. Na parapecie lub w innym wolnym miejscu można umieścić kilka doniczek z roślinami lub świeżymi ziołami, które będą roztaczać piękny zapach i dodawać kuchni świeżości.

Pożółkłe AGD

Wymiana sprzętu AGD wiąże się z dużymi kosztami, dlatego należy pomyśleć o tym, jak zmienić wygląd tego, co posiadamy już w kuchni. Na rączce od kuchenki możemy zawiesić kilka nowych ścierek kuchennych, a lodówkę możemy przemalować specjalną farbą magnetyczną, dzięki której będziemy mogli zarówno pisać po jej powierzchni, jak i przyczepiać wiadomości.

Nie zapominajmy o oświetleniu

Aby najpiękniejsze elementy w kuchni zaczęły przyciągać wzrok, należy zadziałać również oświetleniem. Często dodaje się pas światła pod wiszącymi szafkami oraz pod półkami na ścianie. Jeśli główne oświetlenie w kuchni jest przestarzałe i niemodne, należy je wymienić. Zakup nowej lampy naprawdę wiele zmieni. Nawet odpowiedni rodzaj oświetlenia jest w stanie odmienić wygląd pozornie nieestetycznego wnętrza.

Pomysł na wagę złota

Przeprowadzenie prostego remontu w kuchni nie wiąże się wcale z wydaniem kilkudziesięciu tysięcy złotych, wszystko można zamknąć w o wiele mniejszych kwotach, należy tylko obejrzeć kuchnię i znaleźć jej największe mankamenty. Zmiana koloru, oświetlenia czy dodanie paneli szklanych na ścianie sprawi, że kuchnia stanie się nowoczesnym i pięknie zaaranżowanym wnętrzem, w którym z przyjemnością będziemy przygotowywali posiłki dla siebie i całej swojej rodziny.


Wykonanie strony internetowej i obsługa marketingowa: SEI Weboski