32-652 Bulowice, ul. Krakowska 8

Panele szklane w domu – garść pomysłów nie tylko do kuchni

Panele szklane w domu – garść pomysłów nie tylko do kuchni
Panele szklane nie schodzą z czołowych miejsc listy „niebanalnych pomysłów” aranżacji wnętrz. Nie ma w tym nic dziwnego – są piękne, funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Zachwycają projektantów m.in. dzięki temu, że z łatwością nadają całemu wnętrzu szczególnego blasku i barwy bez używania problematycznych tapet i wkładania znacznych funduszy w całe przeprojektowanie domu. Jednak w większości aranżacji panele szklane stanowią wyłącznie ozdobę kuchni, tworząc interesujące połączenie między blatem, a wiszącymi szafkami. Dlaczego więc nie zastosować szklanych paneli gdzie indziej?

Kuchnia

Panele szklane, jak już wspomnieliśmy, często stosuje się w kuchni, gdzie stanowią element dekoracyjny i funkcjonalny między blatem, a szafkami wiszącymi. Do niedawna jeszcze używano głównie płytek, ceramiki czy drobnej mozaiki, która osłaniała ścianę przed wybrudzeniem jej podczas procesu przygotowywania posiłków. Jak wiemy kuchnia nie jest raczej pomieszczeniem szczególnie sterylnym, dlatego powinno wybierać się do niej rozwiązania możliwie jak najprostsze. Panele szklane są odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego nie należy obawiać się niekorzystnego działania płyty indukcyjnej czy gazowej oraz piekarnika. Ponadto panele są na ogół niewrażliwe na wodę i detergenty czyszczące, dlatego wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką i wytrzeć do sucha, aby uzyskać czystą i gładką powierzchnię. Motywy, które stosuje się w kuchni, mają często związek z pożywieniem (owoce, warzywa itd.) lub są po prostu abstrakcjami, które dobrze wpisują się w cały wygląd pomieszczenia.

Łazienka

Drugim pomieszczeniem, w którym świetnie sprawdzą się panele szklane, jest łazienka. Nie ma obaw o negatywne działanie wilgoci i pojawiający się brud, ponieważ panele są montowane bez fug, na których zazwyczaj gromadzą się zabrudzenia i rozwijają się różnego rodzaju mikroorganizmy. Panele szklane w łazience można zastosować na całej wysokości ściany, gdzie będą spełniały rolę ścianki dekoracyjnej nadającej ton całemu wnętrzu. Ponadto można je umieszczać za kabiną prysznicową lub we wnękach, które służą jako półki na ręczniki, kosmetyki i inne potrzebne w łazience przybory. Pomysłów na grafiki pasujące do łazienki jest wiele – choć często wybieranym motywem są motywy roślinne, naturalne (imitujące kamień) czy wzory abstrakcyjne lub kojarzące się po prostu z wodą.

Sypialnia

Panele szklane można również umieścić na ścianie w sypialni. Tutaj, podobnie jak podczas stosowania ich w pozostałej części domu, należy je dopasować do ducha całego wnętrza. W sypialni można odważyć się na bardziej ekspresyjne grafiki, akty czy zdjęcia fragmentów ciała ludzkiego. Nie muszą być one wcale wulgarne, a ich wygląd będzie zależał wyłącznie od nas samych. Jeśli obawiamy się takiego typu grafiki, możemy zawsze wybrać popularne motywy roślinne, czy same wzory w postaci rombów, trójkątów itd. Panele szklane można montować w specjalnej wnęce za łóżkiem lub na ścianie nad nim. Wzmocnią one w ten sposób i podkreślą główny element sypialni jaki stanowi właśnie łóżko. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wnęki lub nie chcemy umieszczać panelu na całej ścianie, możemy wybrać mniejszy panel szklany w formie dużego zdjęcia – rozmiar panelu na ścianie zależy wyłącznie od naszych oczekiwań.

Salon

Warto również nie zapominać o salonie, w którym spędzamy czas w najbardziej licznym gronie. W salonie panele powinny pasować do otoczenia, aby nie odciągać uwagi od podstawowych elementów znajdujących się w centrum uwagi, do których należą na ogół kominek albo telewizor. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli pragniemy umieścić panel szklany za telewizorem – wtedy będzie dodatkowo podkreślał jego rolę we wnętrzu. W takim przypadku warto jednak zastosować bardziej stonowane wzory, które nie będą męczyły wzroku podczas wielogodzinnych maratonów filmowych.

Sen o nieograniczonych możliwościach

Tak naprawdę zastosowanie paneli szklanych wydaje się być naprawdę nieograniczone. Można wybierać panele z wyrazistą grafiką, ze zdjęciem czy po prostu przezroczyste panele szklane z podświetleniem lub bez podświetlenia. Panele mogą stanowić ozdobę kuchni, łazienki, sypialni, salonu a nawet przedpokoju, warto je jednak dopasować do całości wystroju domu czy mieszkania. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie panelu w tym samym stylu w każdym pomieszczeniu w domu, oczywiście pod inną postacią. W kuchni panele szklane nad blatem, w łazience panel szklany na ścianie kabiny prysznicowej, a w sypialni panel szklany nad łóżkiem. Nasze wnętrze będzie zachwycało nowoczesnością przy okazji pokazując, że nasza aranżacja domu jest kompletną, przemyślaną całością, a nie przypadkowym dobraniem dekoracji i materiałów.  

Wykonanie strony internetowej i obsługa marketingowa: SEI Weboski