Jak urządzić małą łazienkę

W przypadku małych przestrzeni niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii podczas aranżacji. Nawet pozornie błahe szczegóły mogą optycznie powiększyć małą łazienkę, a pomieszczenie wyda się wówczas bardziej atrakcyjne. W artykule podpowiemy, w jaki sposób urządzić małą łazienkę i wskażemy praktyczne rozwiązania.

Jakie płytki do małej łazienki?

Dobrze zaaranżowana mała łazienka może być zaskakująco praktyczna i bardzo przyjemna dla oka. Projektanci wnętrz podkreślają, że ciemne oraz dość intensywne kolory mogą optycznie zmniejszyć łazienkę i dawać uczucie przytłoczenia. Nie oznacza to jednak tego, że mała łazienka powinna być urządzona tylko w jasnych odcieniach. Jasne kolory płytek mogą stanowić bazę, którą możemy ożywić za pomocą płytek w ciemniejszych i intensywnych kolorach. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem będą płytki polerowane, czyli materiały odbijające światło. Projektanci wnętrz polecają modne w ostatnim czasie płytki ze wzorem patchwork. Wiele produktów tego rodzaju jest zachowanych w jasnych kolorach, a intensywniejsze barwy mogą służyć jako dodatek podczas aranżacji małej łazienki. Wzorzyste płytki dwukolorowe bardzo dobre wyglądają w małych przestrzeniach, a abstrakcyjny wzór lekko powiększy łazienkę i doda jej niesamowity charakter. W dość małych łazienkach sprawdzą się także płytki wielkoformatowe pozwalające uzyskać gładką powierzchnię ściany. Warto wspomnieć, że ściany wydają się wówczas większe, ponieważ zmniejszy się ilość fug.

Kabina prysznicowa czy wanna?

W trakcie wyboru wyposażenia łazienki powinieneś wziąć pod uwagę preferencje domowników i na tej podstawie zdecydować się na wannę lub kabinę prysznicową. Niektóre osoby traktują strefę kąpielową jako miejsce relaksu i nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. W małych łazienkach również możesz postawić na wannę, jeśli domownikom bardzo zależy na długich kąpielach. Warto wówczas postawić na dość mały model, który nie zajmie dużo miejsca. Do małych łazienek szczególnie polecane są kabiny prysznicowe z przeszkloną osłoną. Na uwagę zasługują szklane panele z grafiką, które możesz wykorzystać jako jedną ze ścianek kabiny prysznicowej. Delikatny wzór nada wnętrzu niepowtarzalny charakter, a szkło będzie odbijać światło. Rodziny z dziećmi docenią głębokie brodziki kabin prysznicowych. Można je bowiem wykorzystać jako miejsce do kąpieli dla dzieci lub prania delikatnych ubranek. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również kabiny prysznicowe typu walk in, które optycznie powiększają małe łazienki.

Miejsce do przechowywania

Właściciele małych łazienek stawiają zazwyczaj na minimalistyczne rozwiązania, ponieważ niepotrzebne meble i dodatki optycznie zmniejszą łazienkę. Wiele przedmiotów ustawionych na zewnątrz może natomiast wywołać uczucie bałaganu. Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek jest szafka pod zlew z szufladami lub półkami. Nowoczesne szafki pod umywalkę są nie tylko praktyczne, ale także świetnie uzupełnią aranżację łazienki. Płyty MDF są zabezpieczone przed wilgocią, więc mebel posłuży nam wiele lat. Niektórzy decydują się także na wąskie szafki produkowane na wymiar lub półki powieszone nad WC.

Lustra w małej łazience

Eleganckie tafle szkła spotkamy w wielu pomieszczeniach w polskich domach i mieszkaniach. Podstawowym zastosowaniem luster jest jednak łazienka. Dzięki lustrom możemy wykonać makijaż, ogolić zarost czy poprawić fryzurę. Lustra w małej łazience nie ograniczają się tylko do funkcji praktycznych, ale także wpływają na odbiór tej przestrzeni i jej wielkości. Szkło odbija bowiem światło, a wnętrze wydaje się wówczas sporo większe. W Glassing oferujemy wysokiej jakości lustra pochodzące od polskich producentów. Wyróżnia je przede wszystkim sprawdzone od lat rozwiązania, które skutkują niezwykłą wytrzymałością produktów. Polskie lustra nie będą mieć przebarwień nawet po wielu latach użytkowania. Lustra najczęściej wieszamy nad umywalką, gdzie służą do przeglądania się podczas makijażu czy innych czynności pielęgnacyjnych. Dobrym pomysłem są także duże lustra od sufitu do podłogi. Rozwiązanie takie zwiększy optycznie ilość światła i powiększy nawet najmniejszą łazienkę.

Jak urządzić małą łazienkę

Dodatki w małej łazience

W mało przestronnych pomieszczeniach dodatki pełnią najczęściej funkcje użytkowe. W małej łazience niezwykle istotne jest dobrze dopasowane oświetlenie. Oświetlenie sufitowe w takim przypadku okaże się niewystarczające. Projektanci wnętrz radzą, aby wykorzystać także inne źródła światła, np. lampki led obok lustra czy wiszące kinkiety. Prawidłowy dobór ilości światła oraz rozmieszczenie punktów świetlnych ma ogromny wpływ na postrzeganie przestrzeni. Warto postawić na dość ciepłe światło, które nada łazience przytulny klimat. Jako dekorację możemy wykorzystać stylowe pojemniki na mydło, zdobione wieszaki na ręczniki czy panele ze szkła. W małej łazience unikaj zbyt dużej ilości dekoracji, która może wywołać uczucie przytłoczenia.

Panele szklane do małej łazienki

Nowoczesne panele wykonane ze szkła spotykamy coraz częściej w wielu łazienkach. Szkło nie pochłania wilgoci oraz zapachów, dlatego jest niezwykle praktyczną ozdobą do tego rodzaju pomieszczeń. Panele szklane  są bezpieczne podczas użytkowania, ponieważ pokryliśmy je specjalną folią. Rozwiązanie takie zapobiega całkowitemu rozbiciu szkła i potencjalnym skaleczeniom.

Jak urządzić małą łazienkę

Produkty od Glassing możesz wykorzystać w swojej łazience w następujący sposób:

  1. nad umywalką: dość często montujemy panele ze szkła nad umywalką, gdzie pełnią funkcję dekoracyjną,
  2. na całej ścianie: szkło optycznie powiększa przestrzeń, a ciekawe wzory będą dodatkowo niebanalnym akcentem w Twojej łazience,
  3. jako jedna ze ścian kabiny prysznicowej: delikatne wzory pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie,
  4. jako obraz ze szkła na ścianie.

W małych łazienkach sprawdzą się szczególnie wzory abstrakcyjne oraz piękne widoki w pozycji pionowej. Wykorzystując takie wzory, powiększymy optycznie każde pomieszczenie. Warto wspomnieć, że panele szklane do łazienki zajmują minimalną przestrzeń we wnętrzu i nadają mu nowoczesny charakter.