Jak urządzić praktyczną kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu na przygotowywaniu posiłków. Podstawą kuchni są dobrze dopasowane meble, które pozwolą pomieścić zapasy oraz sprzęty kuchenne i akcesoria. W artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania kuchni. Zapraszamy do lektury.

Oświetlenie w kuchni

jak urządzić kuchnię

Jednym z elementów praktycznej kuchni jest kilka źródeł światła rozmieszczonych w odpowiednich miejscach. Dobrze dopasowane oświetlenie pozwoli oświetlić całą powierzchnię pomieszczenia oraz doświetlić miejsce przyrządzania posiłków. Nie może zabraknąć głównego punktu światła, czyli wiszącej lampy lub kilku punktów świetlnych przy suficie. Warto postawić na dość rozproszone światło, które równomiernie zadba o jasność w całej kuchni. Dość istotne jest także oświetlenie blatów ułatwiające przygotowanie posiłków. Odpowiednie oświetlenie w tym przypadku to bezpieczeństwo używania ostrych narzędzi. Często wybieramy w tym celu taśmy LED lub lampy punktowe. W wielu kuchniach dobrym rozwiązaniem okażą się także kinkiety powieszone na ścianie. Lampy powinny pasować do klimatu mebli oraz całego wnętrza.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb domowników

Ta porada może wydawać Ci się zbędna lub banalna. Oczywiste jest, że wyposażenie kuchni dopasowujemy do swoich potrzeb. W praktyce okazuje się jednak, że wiele osób stawia w głównej mierze tylko na wygląd mebli i wyposażenia. Urządzona w taki sposób kuchnia jest może piękna, ale nie używa się jej z przyjemnością. Na samym początku domownicy powinni określić swoje potrzeby. Wspólnie zastanówcie się jak często gotujecie w domu, a także ile szafek potrzebujecie. Jeśli dużo pieczecie, niezbędny okaże się dobry piekarnik, a także spora lodówka do przechowywania jedzenia. W pomieszczeniu warto postawić takie przedmioty, które naprawdę będą wykorzystywane na co dzień. Zastanów się także, jakie dokładnie czynności planujesz wykonywać i zadbaj o dobre rozmieszczenie szafek oraz sprzętów AGD. Pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką powinny znajdować się blaty, na których możesz wykonywać określone czynności podczas gotowania.

Podziel kuchnię na strefy

Każda kuchnia powinna mieć konkretne strefy robocze, które ułatwiają codzienne korzystanie z pomieszczenia i sprzętów. Zaliczymy do nich:

  1. miejsce na zapasy żywności, czyli szafki na produkty suche, zamrażarka, lodówka. Ta strefa powinna znajdować się dość blisko drzwi, co ułatwi rozpakowanie zakupów po przyjściu ze sklepu,
  2. strefa przechowywania, czyli miejsce na sztućce, naczynia, garnki czy drobne urządzenia. Praktyczne okażą się wysuwane szuflady i pojemne szafki z półkami,
  3. zmywanie, czyli miejsce na zlewozmywak lub zmywarkę. W polskich domach pod zlewem umieszczamy często kosz na śmieci i półki na środki do czyszczenia, czyli gąbki oraz płyn do naczyń,
  4. strefa przygotowywania: tutaj zajmujemy się np. obieraniem, krojeniem. Warto postawić na szeroki i długi blat roboczy, aby przyrządzanie posiłków było przyjemnością,
  5. strefa gotowania, czyli piekarnik i kuchenka. Nad kuchenką koniecznie powieś okap, który pomoże uporać się z wilgocią oraz zapachami.

Jakie kolory sprawdzą się w kuchni?

Coraz częściej spotykamy kuchnie otwarte na salon. W tym przypadku kuchnia będzie pomieszczeniem reprezentacyjnym i powinna być urządzona elegancko i stylowo. Dobrym rozwiązaniem okaże się jednolita gama barw oraz taki sam styl wszystkich mebli. Zbyt duża ilość materiałów i faktur może wywołać uczucie przytłoczenia. Do małych kuchni szczególnie polecamy jasne meble oraz dodatki, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Ciemniejsze barwy mogą wówczas służyć jako delikatny akcent w dodatkach. Warto dokładnie przemyśleć także odcień kolorów, ponieważ ciepłe barwy dodają pomieszczeniu przytulny klimat. Zimne odcienie wyglądają natomiast niezwykle klasycznie i elegancko, ale ochłodzą naszą kuchnię. Podłoga powinna mieć kolor, na którym nie widać zabrudzeń, np. szary czy wzorzyste płytki. W przypadku kuchni warto unikać bardzo jasnych oraz jednolitych płytek.

Meble na wymiar do kuchni

Dobrze urządzona kuchnia pomieści wszystkie niezbędne sprzęty. W trakcie urządzania praktycznej kuchni niezwykle istotny jest wybór mebli dopasowanych do potrzeb. Szafki do przechowywania powinny być dość głębokie (minimalnie 55 cm) i pojemne. Nie bez znaczenia jest także rozlokowanie szafek, które powinny otwierać się łatwo i komfortowo. Wielu producentów oferuje teraz możliwość wykonania szafek z systemami przesuwnymi ułatwiającymi wyjmowanie sprzętów. Meble na wymiar do kuchni pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. To klient decyduje, ile chce mieć szafek wysokich, półek, szuflad czy szaf do przechowywania. Projektant zaproponuje rozwiązania dopasowane do konkretnej kuchni oraz jej domowników. Podczas wyboru konkretnych modeli zwróć uwagę na jakość użytych materiałów oraz sposób wykonania. Bardzo ważne są łączenia szafek oraz dobra jakość blatu, na którym przygotowujesz posiłki.

Co sprawdzi się między szafkami?

panel szklany między szafkami

Strefa między szafkami wiszącymi a dolnymi jest narażona na zabrudzenia, ponieważ znajduje się w pobliżu blatu, na którym kroimy czy obieramy produkty spożywcze. Dość często spotykamy płytki, tapety lub cegłę w kuchni. Bardzo praktycznym i jednocześnie modnym rozwiązaniem będą jednak panele szklane do kuchni. Specjalnie przygotowane szkło jest odporne na brud, proste w czyszczeniu, nie wchłania wilgoci oraz zapachów. Warto wspomnieć także o wysokim bezpieczeństwie użytkowania, ponieważ rozbite szkło nie rozpada się na małe kawałki. Zapobiega temu specjalna folia laminowana. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór wzorów, które sprawdzą się w każdej kuchni. Do zalet paneli szklanych kuchennych zaliczymy także właściwości antyalergiczne. Wykorzystanie tych produktów oznacza możliwość stworzenia w pełni oryginalnej aranżacji kuchni. Wzór może nawiązywać do charakteru lub hobby domowników. Warto wspomnieć, że wykonujemy panele na wymiar oraz możemy zamontować je w Twojej kuchni.