Urządzamy domowe biuro!

Biuro w domowym zaciszu to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Wielu z nas ma swoje firmy lub preferuje pracę w tzw. trybie home office, czyli z domu. Oszczędzasz dzięki temu czas na dojazd do pracy, możesz się lepiej wyspać. Czas można spożytkować na swoje pasje lub odpoczynek. Decydując się na pracę w domu, powinieneś zaaranżować ku temu specjalną przestrzeń. Kanapa i komputer umieszczony na kolanach na pewno nie będą wygodnym rozwiązaniem. Zapraszamy do lektury poradnika na temat aranżacji biura w domu.

Domowe biuro: kolory

Design pomieszczenia biurowego powinien zachęcać Cię do działania, ale jednocześnie wpływać relaksująco na organizm. Kolor ścian, dodatki oraz meble pozwolą Ci stworzyć spójną aranżację praktycznego wnętrza do pracy. Planując domowe biuro, warto zaciekawić się tematem psychologii, czyli wpływu kolorów na ludzką psychikę. Pewne kolory odbieramy bowiem jako irytujące, a inne jako relaksujące czy dodające energii. Wiedza z zakresu działania kolorów na umysł człowieka jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, np. w reklamie. Poniżej przedstawiamy modne i praktyczne kolory do domowego biura:

kolory ścian w domu
  1. szary: odcienie szarości kojarzą nam się z bezpieczeństwem, spokojem oraz profesjonalnym działaniem. W domowym biurze możesz wykorzystać nie tylko podstawowe szarości, ale także odcienie lekko przełamane błękitem czy miętą. Szary zestaw z innymi kolorami, aby aranżacja pomieszczenia nie była monotonna. Idealne okażą się odcienie żółci, czerwieni czy modny w ostatnich latach kolor musztardowy,
  2. odcienie beżu: nawiązanie do natury oraz ziemi kojarzy się z bezpieczeństwem i komfortem. To bardzo dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których spotykasz się z klientami. Beżowy to kolor zasługujący na szczególną uwagę, ponieważ przedstawia zalety barw ciepłych oraz zimnych. Kolor poprawi koncentrację, a dodatkowo będzie wpływał uspokajająco,
  1. zielony: to kolejna propozycja nawiązująca do natury. Kolor zielony w pozytywny sposób wpływa na skupienie, analizowanie oraz pracę nad najkorzystniejszymi rozwiązaniami. Działanie koloru zielonego uzależnione jest od głębokości barwy oraz intensywności. Delikatne odcienie koją, a intensywne przyciągają uwagę,
  2. żółty: niezwykle energetyzujący kolor, który podkreśla optymizm, rozwój czy kreatywność. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie odcieni żółtego lekko wpadających w brązy,
  3. niebieski: odcienie niebieskiego i granatu pozwalają zbudować zaufanie, a dodatkowo uspokajają i relaksują. Ciemniejsze odcienie możesz zestawić z jasnymi, a domowe biuro nabierze niepowtarzalny charakter.

Biurko do domowego biura

Wygodne miejsce do pracy to podstawowy element każdego biura. W domowym zaciszu zadbaj szczególnie o wysoką jakość materiałów oraz sprawdzonego producenta. Obecnie można zauważyć bardzo duże zainteresowanie biurkami z litego drewna, które nadadzą wnętrzu ciepły charakter. Autentyczne materiały są doceniane nawet przez najbardziej wymagających klientów. Podczas wyboru modelu biurka zwróć uwagę przede wszystkim na wielkość dostępnej przestrzeni w biurze. Duże biurko możesz postawić w centrum pomieszczenia, ale pamiętaj o zostawieniu ciągów komunikacyjnych. Niektóre zawody wymagają bardzo dużego blatu roboczego, dlatego warto, abyś przemyślał, w jaki sposób będziesz używał biurka. Niezwykle praktyczne okażą się także dodatkowe akcesoria takie jak szuflady, szafka czy nadstawka pod monitor. W szufladach czy szafkach możesz przechowywać drobne przedmioty, kalendarz czy długopisy. Nadstawka zadba natomiast o komfortową wysokość monitora.

Regał w domowym biurze

Otwarte lub zamykane półki pozwolą uporządkować dokumenty w segregatorach czy drobne przedmioty w ozdobnych pudełkach. Regał w domowym biurze spełnia nie tylko zadania praktyczne, ale także dekoracyjne. Pudełka możesz dopasować do stylu pomieszczenia lub postawić na kontrastowe kolory czy wzory. Na półkach regału możesz postawić branżowe książki czy czasopisma. Do domowego biura możesz przemycić także odrobinę ciepłego klimatu dzięki postawieniu kilku rodzinnych zdjęć czy kwiatów w doniczkach. Postaw na materiały wysokiej jakości, np. lite drewno lub metal. Dzięki temu regał wytrzyma nawet spore obciążenie.

Szafka RTV

W niektórych biurach spotkamy szafki RTV pod telewizor lub ekran. To bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza, jeśli planujesz spotkania z klientami oraz wyświetlanie jakichś materiałów multimedialnych. Szafka RTV może mieć prostą konstrukcję, czyli blat i ramę. Możesz postawić także na modele z miejscem do przechowywania, czyli szafki z szufladami lub szafką. Decydując się na meble do domowego biura najlepiej postawić na taką samą kolekcję. Spójność kolorów oraz materiałów wprowadzi we wnętrzu harmonię i zadba o pozytywny odbiór biura.

dekoracje w domowym biurze

Stylowo urządzone wnętrze może poprawić nastrój i zapewni większe chęci do pracy i kreatywność. W domowym biurze postaw na kilka żywych kwiatów w doniczkach, które poprawią jakość powietrza i relaksują. Dobrym rozwiązaniem będą także kwiaty cięte w wazonie. Na półkach możesz postawić ozdobne ramki ze zdjęciami czy przedmioty kolekcjonerskie nawiązujące go Twojego zawodu. Nowoczesnym rozwiązaniem będą panele szklane z na ścianach. Możesz wykorzystać zdjęcia z banku zdjęć lub postawić na własne fotografie przywołujące miłe wspomnienia. Jednym z najczęstszych propozycji do biur są piękne widoki, przyroda czy wzory prezentujące elegancką abstrakcję. Bardzo intrygujące będą Twoje grafiki czy projekty, które można wydrukować na panelach szklanych. Warto wspomnieć, że panele ze szkła to bardzo praktyczna propozycja. Powierzchnia szkła jest prosta w czyszczeniu i w pełni bezpieczna podczas codziennego korzystania z pomieszczenia. Wysokiej jakości wydruk bardzo dokładnie ukaże kolory oraz wszystkie szczegóły grafiki.