Jak wykorzystać lustra we wnętrzach?

Jak wykorzystać lustra we wnętrzach? Eleganckie tafle szkła ukazujące nasze odbicie znajdziemy praktycznie w każdym mieszkaniu lub domu. Lustra możesz powiesić w wielu rodzajach pomieszczeń: łazience, przedpokoju, sypialni czy salonie. Zwróć szczególną uwagę na jakość produktu oraz jego wytrzymałość. Przygotowaliśmy poradnik, w którym opisujemy praktyczne porady dotyczące wykorzystania luster w Twoim domu lub mieszkaniu.

Jakie funkcje spełnia lustro?

Człowiek od wieków pragnął oglądać swoje odbicie. W dawnych czasach ludzie wykorzystywali do tego celu brąz, miedź czy złoto. Warto wspomnieć, że współcześnie znane lustra odkryli Rzymianie, którzy są prawdziwymi miłośnikami tego rozwiązania. Najważniejszą funkcją lustra jest właśnie możliwość przejrzenia się w jego tafli. Dzięki temu możesz wykonać piękny makijaż, uczesać włosy czy ogolić zarost. Lustra pełnią także funkcje dekoracyjne, a piękne ramy potrafią przyciągnąć uwagę domowników oraz ich gości. Współcześnie projektanci wnętrz wykorzystują lustra nie tylko jako dekorację wnętrz, ale również jako element powiększający pomieszczenia w sposób optyczny. Tafla szkła odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. W aranżacji wnętrz dość często chodzi o efekt złudzenia oraz wpływ na postrzeganie pokoju czy przestrzeni jako większej i bardziej jasnej. Produkt ten możesz wykorzystać do wydłużenia przedpokoju, poszerzenia pokoju czy nadania pomieszczeniu nowej perspektywy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu lustra?

Lustra znajdziemy praktycznie w każdym polskim domu czy mieszkaniu. Spotykamy je najczęściej w łazience lub na przedpokoju, gdzie montujemy je w celu obejrzenia twarzy czy sylwetki. Zwróć uwagę na jakość wykonania lustra i postaw na sprawdzoną i doświadczoną firmę. W ofercie firmy Glassing znajdziesz lustra najwyższej jakości, a dodatkowo służymy poradą dotyczącą wyboru idealnego lustra do Twojego wnętrza. Powinieneś wiedzieć, że ceny luster są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od jakości użytego materiału, technologii czy wielkości produktu. Największe znaczenie ma jakość tafli szkła, która warunkuje bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Bardzo tanie lustra nawet po krótkim czasie użytkowania mogą ulec degradacji. Zauważysz wtedy na tafli szkła plamy lub zaczernienia. Od początku postaw na polskie produkty wysokiej jakości, aby uniknąć problematycznych wad oraz konieczności szybkiej wymiany lustra. Dość istotną kwestią jest także kolor lustra, a najczęściej spotykane są produkty i srebrnym zabarwieniu. Taki rodzaj szkła idealnie oddaje rzeczywistość i kolory we wnętrzu. W niektórych przypadkach lustro jest tylko elementem dekoracyjnym. Wtedy możesz zdecydować się na lekko śniadą powłokę, czyli ciemniejsze wykończenie powierzchni lustra.

lustro do salonu

Lustra w salonie

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego zwróć szczególną uwagę na jego wystrój i praktyczne aspekty. Najlepszym rozwiązaniem jest powieszenie lustra nad sofą, a projektanci wnętrz podkreślają, że to bardzo bezpieczne i zadowalające miejsce. Nie wieszaj lustra naprzeciwko ciemnych ścian lub dużych obrazów, ponieważ odbicie nie będzie prezentować się zbyt przyjemnie. Lustro w salonie możesz powiesić także nad komodą czy w rogu w celu powiększenia przestrzeni. Warto wspomnieć, że coraz częściej mamy do czynienia z niebanalnym wykorzystaniem luster. Pięknie prezentują się lustra oparte o ścianę czy zawieszone pod skosem.

lustro w przedpokoju

Lustra w przedpokoju

W polskich domach lub mieszkaniach dość często spotkasz ciasne i niewymiarowe przedpokoje. Projektanci wnętrz radzą, aby takie wnętrza powiększyć optycznie za pomocą dużych luster. Możesz kupić szafy z lustrami, w których dodatkowo przejrzysz się przed wyjściem z domu. Świetnym pomysłem jest także powieszenie lustra nad komodą w przedpokoju. Powierzchnia mebla może być miejscem do położenia kosmetyków czy szczotki podczas ostatnich poprawek przed eleganckim wyjściem. Na przedpokoju możesz postawić na spore lustro, w którym zobaczysz całą swoją sylwetkę.

lustro w przedpokoju

Lustra w łazience

Jesteśmy pewni, że praktycznie w każdej łazience znajdziemy lustro zawieszone nad umywalką. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie głównie ze względu na możliwość wykonania makijażu czy innych czynności pielęgnacyjnych. W niektórych łazienkach spotkamy bardzo duże lustra od sufitu do podłogi. Tak duża tafla szkła pięknie odbija światło, a łazienka wyda się sporo większa.

lustro łazienka

Lustra w biurach i gabinetach

W domowym lub firmowym biurze lustro może okazać się bardzo przydatnym dodatkiem. Możesz je powiesić z daleka od biurka, w pobliżu okna. W biurach spotkamy zazwyczaj dość małe modele luster, które spełniają funkcje ozdobne. Duże lustra sprawdzą się w przypadku gabinetów lekarskich, w których lekarz pokazuje pacjentowi jego odbicie i opowiada np. o rodzajach wykonywanych zabiegów.

lustra do siłowni

Gdzie nie powinniśmy wieszać luster?

Piękne lustra potrafią odmienić nasze wnętrze i powiększyć je dzięki odbijaniu światła. Podczas aranżacji wnętrz powinieneś jednak zwrócić uwagę na kilka zasad dotyczących rozmieszczenia luster. Dość istotna jest zasada złotego środka, czyli umiar dotyczący określonych elementów wystroju w mieszkaniu lub domu. Lustra zawieszone blisko siebie, które nawzajem się odbijają, nie będą prezentować się elegancko. W małych pomieszczeniach postaw na dwa lustra powieszone na dwóch przeciwległych ścianach.

Poniżej podpowiadamy, w jakich miejscach powinieneś zrezygnować z luster:

  1. Sypialnia: na pewno nie chcesz stać się obiektem „obserwacji”. Takich wrażeń powinieneś unikać zwłaszcza podczas odpoczynku, aby uniknąć niezręcznych sytuacji. W sypialni nie wieszaj lustra w pobliżu łóżka, ponieważ odpoczywające osoby będą widziały swoje odbicie. Sytuacja taka może pogorszyć jakość odpoczynku i utrudni satysfakcjonujący sen. Dobrym pomysłem jest natomiast powieszenie lustra za głową, czyli w pobliżu szczytu łóżka. Takie rozwiązanie zapewni Ci spokojny odpoczynek, a dodatkowo będzie niebanalną dekoracją pomieszczenia.
  2. Nad biurkiem: biuro to miejsce, w którym szczególnie zależy nam na koncentracji nad wykonywaną pracą. Skupienie może obniżać lustro powieszone nad biurkiem, przez które co chwilę będziesz widział swoje odbicie. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich osób, ponieważ może nie wpływać to na Twoje skupienie. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz charakteru.
  1. W salonie naprzeciwko kanapy: umieszczenie lustra w tym miejscu nie jest dobrym pomysłem. Własne odbicie w lustrze może rozpraszać uwagę i mieć negatywny wpływ na wieczorny relaks czy spędzanie czasu we dwoje. Możesz mieć wtedy wrażenie, że w salonie przebywa jeszcze ktoś poza domownikami. Lustra w salonie sprawdzą się głównie za kanapą czy ściana z komodą lub kominkiem.
  2. Lustro na wprost drzwi wejściowych: w tym przypadku goście wchodzący do Twojego domu mogą mieć wrażenie iluzji lub poczucie nieprzyjemnego zaskoczenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat luster ?,a jeśli masz pytania Zadzwoń!