Urządzamy komfortowy przedpokój!

Nie bez powodu mówi się, że komfortowo urządzony przedpokój to wizytówka naszego domu lub mieszkania. Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które zobaczymy po przekroczeniu progu. Warto więc zadbać stylową aranżację, wysokiej jakości meble czy nowoczesne akcenty. Bardzo istotna jest również funkcjonalność, ponieważ przedpokój spełnia określone role. W artykule opowiemy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania przedpokoju i jak nadać mu niebanalny wygląd. Zapraszamy do lektury.

Współczesny przedpokój

Powoli odchodzimy już od wyłącznie użytkowej roli przedpokoju. Dawniej przestrzeń ta była wykorzystywana jedynie jako miejsce przechowywania okryć wierzchnich domowników oraz ich gości. W przedpokoju nie mogło zabraknąć pojemnej szafy czy wieszaków na ubrania. Ważną częścią było także miejsce do przechowywania obuwia, czyli szafki lub specjalne półki. Wiele rodzin decyduje się także na tzw. kapcie dla domowników i gości i umieszcza je w dedykowanych koszach lub na półkach.

Obecnie przedpokój pełni dodatkowo funkcję reprezentacyjną i jest wręcz wizytówką właścicieli domu. Goście po przekroczeniu progu zobaczą najpierw przedpokój, dlatego warto przywitać ich miłym dla oka widokiem. Wiele osób stawia na drewniane meble do przedpokoju, które wytrzymują długie lata i nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat. Dobrym pomysłem są również różnego rodzaju elementy dekoracyjne, czyli obrazy na ścianach, wazony z pięknymi kwiatami czy półki ze zdjęciami z rodzinnych wakacji. Przedpokój może być małą namiastką tego, co spotkamy w całym domu lub mieszkaniu i tak warto traktować tę przestrzeń.

Meble do przedpokoju

Wspomnieliśmy już, że do zadań przedpokoju należy opieka nad okryciami wierzchnimi domowników oraz gości. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie na przedpokoju pojemnej szafy z wieszakami. Unikniemy w ten sposób wrażenia bałaganu, ponieważ kurtki ukryjemy za drzwiami szafy. Modnym i nowoczesnym akcentem mogą być szafy z drzwiami szklanymi z grafiką. Drzwi przesuwne w szafie pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca, a szkło dodatkowo odbija światło i optycznie powiększy pomieszczenie. Na drzwiach szklanych do szaf można umieścić praktycznie dowolny wzór, a w Glassing znajdziesz modne inspiracje i najczęściej wybierane wzory. Grafika na drzwiach do szaf może nawiązywać do pasji lub zainteresowań domowników. Wielu klientów decyduje się także na grafiki przedstawiające abstrakcję lub piękne widoki. Na przedpokoju sprawdzi się także komoda z szufladami na drobiazgi czy siedzisko do zakładania obuwia.

Dobre oświetlenie do przedpokoju

Spora część przedpokojów jest całkowicie pozbawiona dostępu do światła dziennego. W trakcie urządzania przedpokoju niezwykle istotne jest zatem zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia, które zadba o dobrą widoczność i klimat. Praktycznym rozwiązaniem będzie lampa wisząca, która oświetla cały przedpokój równomiernie. Możemy zdecydować się na wiszące lampy lub tzw. plafony, które montuje się pod sufitem. Niezwykle elegancko i efektownie prezentują się lampy z długimi wiszącymi ramionami lub widocznymi żarnikami.

W przedpokoju warto postawić na kilka rodzajów oświetlenia. Drugą modną i praktyczną propozycją są kinkiety montowane na ścianie. Zapewniają one światło punktowe, np. w miejscu zakładania obuwia. Warto zadbać także o wieczorne oświetlenie przedpokoju, czyli delikatne światło, które nie obudzi domowników, a będzie dostępne cały czas. Szczególnie polecane są listwy ledowe, które dają bardzo subtelny strumień światła. Najlepszym rozwiązaniem dla naszych oczu będzie ciepła barwa listew.

Lustro do przedpokoju

Eleganckie tafle szkła mają tak naprawdę wiele funkcji, które są niezwykle istotne dla naszych domów i mieszkań. Wysokiej jakości lustra nadadzą wnętrzu niesamowity charakter i zadbają o optyczne powiększenie przestrzeni. Tafla szkła odbija bowiem światło i w ten sposób przedpokój wyda się większy. W lustrze przeglądamy się również przed wyjściem z domu i przy nim dokonujemy ostatnich poprawek makijażu, fryzury czy ubioru. Świetnym pomysłem są duże lustra od sufitu do podłogi. W Glassing oferujemy lustra wysokiej jakości od polskich producentów.

lustro w przedpokoju - urządzamy przedpokój

Panele szklane do nowoczesnego przedpokoju

Szkło cieszy się ogromną popularnością i coraz częściej i chętniej wykorzystujemy je w naszych wnętrzach – urządzając komfortowy przedpokój . Panele ze szkła z grafiką to bardzo praktyczne rozwiązanie do przedpokoju, ponieważ:

  1. szkło odbija światło, a panele powiększą optycznie przestrzeń,
  2. na panelach szklanych możemy umieścić dowolne grafiki z banku zdjęć lub swoje zdjęcia. Oznacza to praktycznie nieskończone możliwości aranżacji przedpokoju. Wzór może nawiązywać do zainteresowań, ukazywać rodzinne ciepło czy po prostu piękne widoki,
  3. panele szklane są bardzo proste w pielęgnacji, ponieważ wystarczy przetrzeć je ścierką nasączoną środkiem do pielęgnacji szkła,
  4. powierzchnia paneli ze szkła z grafiką jest odpowiednio zabezpieczona. Oznacza to, że panel nie rozbije się całkowicie, bo chroni go gruba folia,
  5. szkło w panelach z grafiką nie pochłania wilgoci oraz zapachów.

Aranżacja przedpokoju: praktyczne wskazówki

Pomieszczenie, przedpokój to jest miejscem, gdzie zdejmujemy buty i wierzchnie okrycia. Niezwykle istotną kwestią są więc meble umożliwiające te czynności: szafa, wieszaki czy ławka. W przedpokoju powinniśmy również zadbać o odpowiednią ilość miejsca. Przestrzeni tej nie warto zagracać niepotrzebnymi meblami czy sporymi dekoracjami. Ciągi komunikacyjne muszą być wystarczająco luźne abyśmy mogli swobodnie poruszać się po przedpokoju. W przypadku małego przedpokoju warto postawić na niezbędne meble i subtelne dekoracje: obrazy, ramki ze zdjęciami czy panele szklane. Przestronny przedpokój można dodatkowo wyposażyć w komodę, krzesełka czy duże rośliny i wazony. Dość istotne są także kolory użyte do aranżacji przedpokoju. Małe pomieszczenia powiększymy optycznie za pomocą jasnych kolorów i najlepiej stawiać na delikatne pastele czy klasyczną biel.